ADŽILITI VAIRĀK NEKĀ SPORTS!

         Ar katru gadu visā pasaulē pieaug cilvēku skaits, kuri nodarbojas ar adžiliti, tai skaitā arī Latvijā. Neskatoties uz to, ka Latvijas sportisti piedalās starptautiskās adžiliti sacensībās jau kopš 1995. gada, daudziem Latvijā šis sports nav pazīstams un šķiet eksotisks, kaut arī Rīgā jau daudzus gadus notiek regulāri adžiliti treniņi ļoti talantīgas treneres Svetlanas Krēsliņas vadībā.

MIR 1       Adžiliti (agility- no angļu valodas – veikls, lokans) ir ļoti aizraujošs, interesants, azartisks un ikvienam domāts sporta veids. Adžiliti sacenšas kā līdzīgs ar līdzīgu sievietes un vīrieši, pusaudži un vecāka gada gājuma cilvēki, bijušie sportisti un tādi, kuri nekad agrāk ar sportu nav nodarbojušies. Tas ir universāls sporta veids, kas ir piemērots ikvienam. Adžiliti sacensībās piedalās gan bezšķirnes suņi, gan suņi ar ciltsrakstiem. Ja Jums ir vēlēšanas nodarboties ar sportu kopā ar savu mājas mīluli, tad adžiliti noteikti ir Jūsu sporta veids.

         Adžiliti ir dinamisks sporta veids, tā ir cilvēka un suņa mijiedarbība. Suns uztver adžiliti kā rotaļu, tas ir lielisks veids, kā uzturēt sevi un savu mīluli labā fiziskā formā un vēl gūt patiesu kopā būšanas prieku!

MIR 2         Adžiliti ir suņu sporta veids, kur saimnieks vada suni pa šķēršļu trasi uz ātrumu un precizitāti. Galvenais uzdevums – ātrāk par citiem un bez kļūdām pārvarēt šķēršļu trasi, saimniekam vadot suni tikai ar balsi un žestiem. Sacensībās nedrīkst izmantot kārumus un rotaļlietas. Suns skrien bez pavadas un kakla siksnas, saimnieks nedrīkst pieskarties ne sunim, ne šķēršļiem.

         Adžiliti izmanto dažādus šķēršļus – barjeras, bomi, slalomu, kalnu, riepu , galdu, šūpoles, tuneļus, kuru pārvarēšanu suns pakāpeniski apgūst treniņu procesā. Adžiliti sacensībās šķēršļi tiek izvietoti noteiktā secībā un atzīmēti ar numuriem. Trase sastāv vidēji no 15-20 šķēršļiem. Trases nekad neatkārtojas, un adžiliti šķēršļu izvietojumu trasē sportisti uzzina tikai dažas minūtes pirms sacensību sākuma, kad tiesniesis dod atļauju sportistiem iepazīties ar trasi (vidēji 5-10min), bet bez suņa. Tāpēc adžiliti ir arī labs treniņš atmiņai un apķērībai, ātrums ir tikai viens no daudzām sastāvdaļām, kas ved pretī uzvarai.

MIR 3      Adžiliti ir drošs sporta veids suņiem, visi suņi tiek iedalīti auguma līdz skaustam kategorijās pēc auguma līdz skaustam: mazie, vidējie un lielie, un attiecīgi no auguma kategorijas ir dažāda augstuma šķēršļi, lai lecot pāri barjerai mazinātu risku sunim gūt traumas.

      Treniņu procesā saimnieks ar suni mācās netikai pārvarēt konkrētus šķēršļus, bet, pirmkārt, saimnieks tiek mācīts izprast savu suni, viņa vajadzības, bailes, šķirnes vai uzvedības īpatnības. Profesionāla trenera vadībā saimnieks nodibina ciešu kontaktu ar suni, abi mācās priecāties par paveikto, tiek veidots tandēms, jo adžiliti ir pāru sporta veids – saimnieks (hendlers) un suns. Atšķirībā no standarta paklausības mūsu komandas trenere tiecas netikai nostiprināt reflektoru komandu izpildi, bet sasniegt apzinātu pāra kā komandas darbu.

       Adžiliti ir arī lielisks veids suņa socializācijai, jo treniņprocesā suns sastopas ar svešiem cilvēkiem un suņiem, un mācās izturēties to klātbūtnē. Adžiliti, tas ir sporta veids bez piespiešanas un vardarbības. Apmācība balstās tikai uz pozitīvas apmācības metodēm. Rezultātu var sasniegt tikai tad, ja pats suns gribēs strādāt ar saimnieku. Un tas ir tikai laika jautājums, jo adžiliti neatstās nevienu suni vienaldzīgu, ir tikai jāatrod pareizā pieeja konkrētam sunim. Kad tas būs izdarīts, jūsu suns rādīs lielisku paklausību un varēs pēc pirmās komandas izpildīt pat visgrūtākos adžiliti elementus. Visi suņi ir apmācāmi! Ar adžiliti var sākt nodarboties gan kucēni, gan vecāki suņi. Arī saimnieka vecumam nav ierobežojumu – ir gan bērnu, gan senjoru grupas. Nodarbības notiek nelielās grupās un ilgst aptuveni stundu.

        Viens no adžiliti pamatprincipiem – ja kļūdās suns, tad vainīgs saimnieks. Saimnieka uzdevumsir netikai iemācīt sunim konkrētas komandas, bet visu laiku mācīties un pilnveidoties arī pašam. Ļoti svarīgi ir iemācīties slavēt savu suni, iemācīties spēlēties ar suni un izpaust simpātijas pret savu mīluli.

Tiem, kas vēlas iepazīt savu suni no citas puses, tiem kam rūp suņa veselība un kuri vēlas pagarināt suņa mūžu – taisns ceļs uz adžiliti. Jo adžiliti padarīs jūsu kopābūšanu spilgtāku un interesantāku.

Bieži vien pilsētās suņu īpašnieki sūdzas, ka ar saviem suņiem nav kur staigāt, ir jāievēro noteikumi – siksniņa, pavadiņa, uzpurnis, un tas, protams, ir pareizi, bet arī pilsētā ir iespējama suņu paradīze – adžiliti, kur ik katrs suns var izskrieties unparotaļāties.

Ar adžiliti var nodarboties visos gadalaikos. Treniņi notiek Rīgā, gan svaigā gaisā, gan telpās. Treniņus vada kinologs, LKF adžiliti trenere un tiesnese, Latvijas vadošā sportiste, daudzu prestižu sacensību uzvarētāja, Eiropas un pasaules čempionātu medaļniece Svetlana Krēsliņa.

Veselīgs dzīves veids Tev un tavam sunim! Ņemiet līdzi savu suni un tiekamies adžiliti nodarbībās!

MIR 4

LR Latvijas Kinoloģiskās Federācijas nolikums par adžiliti sporta veidu